Proč Český Tarzan?
Pamatujete si chlapce z džungle, kterého vychovala divočina a který se potom snažil zapadnout do světa plného techniky a průmyslu? Je to můj oblíbený příběh, který se zčásti podobá i tomu mému – i když s jiným zvratem. Snažím se, aby se svět alespoň o kousek vrátil blíž k přírodě a znovu objevil její krásy a hodnoty.
Už od dětství jsem přírodu miloval a trávil v ní veškerý čas. Není proto překvapivé, že jsem vystudoval systematickou biologii a ekologii na univerzitě Palackého v Olomouci.
Nejsem však typ na dráhu laboratorního vědce a tak se ze mě stal „potulný“ biolog.
S Mezinárodní ochranářskou skupinou JARO se věnuji praktické ochraně přírody a obnově krajiny u nás i v zahraničí. Také vracíme do přírody ohrožené a někdy dokonce i vyhynulé druhy zvířat a rostlin.
Snažím se o maximální propojenost mých činností. Absolvoval jsem kurz Zadržování vody v krajině a výroby bio uhlíku, kde jsem dosáhl úrovně mistra. Dále mám také kurz kácení a arboristiky. Mou vášní je udržitelné pěstitelství, které si osvojuji ve svém soběstačném domově v Podkrkonoší.
Vždy se snažím pracovat v souladu s přírodou, využívat přirozené procesy a zohledňovat, co dané místo nabízí. Místo toho, abych se snažil přetvořit prostředí k obrazu svému, pracuji s tím, co už tu je – se sluncem, vodou, půdou i místními rostlinami. Když například vytvářím zahradu na suchém slunném svahu, nebudu tam zakládat jezírko, protože to není přirozené pro toto stanoviště. Respektuji, co dané místo nabízí, a místo toho, abych s ním bojoval, vytvářím harmonický prostor, který vyžaduje mnohem méně práce a údržby. Když se pracuje s přírodou a ne proti ní, zahrada pak funguje přirozeně a udržitelně, aniž by bylo nutné neustále zasahovat.
Moc rád o tom všem také vyprávím malým i velkým a proto se věnuji i realizaci přednášek, workshopů a besed na nejrůznější přírodní témata.
Jiří
